side ads

HUDUMA YA MATANGAZO YA GOOGLE, INALIPA?

Moja ya mijadala ambayo kwa muda mrefu imekuwa ikigonga vichwa vya Bloggers wa Kitanzania, ni hili la kuhusiana nah ii huduma ya Matangazo ya mtandaoni inayoendeshwa na kampuni ya Google, huduma inayokwenda kwa jina la Adsense au Google Adsense.

Hii ni huduma ambayo inamuwezesha mtu, kuweka matangazo ya aina mbalimbali katika webu/blogi yake, ambapo mapato yake hutokana na idadi ya watu walioweza kuyatembelea matangazo hayo baada ya kuyaona kupitia webu/blog yake na kasha ku-click katika viungo vya matangazo hayo kutokea hapo.

Blogi/webu kadhaa za Watanzania zina matangazo ya namna hii, na wengi ambao hawana huduma hii katika webu/blog zao, wamekuwa wakiihitaji kwa udi na uvumba kwa imani ya kuwa wanaweza kutengeneza vijisenti kupitia kuweka huduma hiyo katika majukwaa yao. Lakini je, tumeshawahi kujiuliza ni kiasi gani kinaweza kupatikana kupitia huduma hii? Kina nani ambao walishanufaika na huduma hii hadi kufikia sasa? Upatikanaji wa mapato hayo unazingatia vigezo gani hasa?

Maswali haya na mengine mengi ambayo yamekuwa yakiumiza vichwa vya wasio na huduma hii na ambao wanaifukuzia kwa kasi kubwa, pamoja na wale wenye nayo ambao wanaota kuja kukusanya vijisenti vyao siku moja kutokana na huduma hii, hatujawahi kuyajadili kwa kina, lakini pengine tunaweza kuyajadili, kuyapima uzito wake na kasha kutoa maamuzi kupitia mjadala huu.

Mjadala huu ulianzishwa na bwana mmoja anayeitwa Eddie, ambaye aliandika akisema:-

Hello
I am curious whether any of the citizen media projects subscribed to the list are successfully using Google Adsense or other Ads on their blogs/sites to raise money to support their ongoing efforts. If you are, please email me off list eduardo13 [at] gmail I'm doing some research for the Rising Voices Guide, and we would like to add a section on sustainability and fundraising. Thanks,

Baada ya swali hilo, wadau kadhaa wakachangia mada hiyo akiwemo Rubayat, ambaye alijibu akisema:-

I have been operating the blog of mine for 2 years now. http://developmentrights.blogspot.com/. I used Google Adsense, but did not receive any single dollar from that. This is because rising dollar from advertisement require lots of clicks from viewers, which is not that easy, i guess. If you need any comment or feedback on this issue for research, please let me know.

Kisha Ramirez Ospina, akafuatia kuchangia akisema haya yafuatayo:-

Hi Eddie,Very interesting debate can come from your search.I can tell you that the average personal blogs of the majority of ConVerGentes do not have more than 15 to 35 hits a day. And they have been blogging for 20 months now (therefore most of the visits come from search engines). In our collective blog, recent efforts to post more often have resulted in an average page view of 50 hits a day. We have not used Adsense yet, in part because of lack of experience with this kind of publicity, but also because I have the feeling, as Rubayat comments, that the only way to earn some pennies is by having thousands of hits daily.

Mjadala ukazidi kuendelea, ambapo alikuja bwana mchangiaji mwingine aitwaye Solana, akiwa na haya yafuatayo kama mchango wake kwa mada hiyo:-

I've researched this for Global Voices and felt that the earnings for even high traffic were so low that you couldn't justify the negative effect of putting the ads all over the website.

In August I spoke to a salesperson from Google Ads who said we could expect to make around $100 per 100,000 page views a month. I think the rates have gone down significantly in the past years. In the past I heard you could make maybe 40 times as much.

There is an additional problem when you provide content from other countries that a lot of the automated advertising is a little inappropriate ("meet Iranian single women" etc). There are ways to get around this, but it takes special effort in keywords etc.

Kisha Eddie, mchokoza/muanzisha mada akarejea tena akiwaambia waliochangia haya yafuatayo:

Thanks for your replies everyone. Maybe local advertisement from business interested in supporting a cause, but also getting their name out there may be another option. However, in developing nations, online advertisement is way behind the US (where it's not always an option for low traffic sites).


Na, aliporejea tena Ramirez Ospina, akasema hivi:

I agree with you Eddie. Solana´s contribution is very illuminating. Independence from commercial actors (like the Google) is more valuable for us than any small money.I think we could better explore the possibility of publishing banners coming from cultural organizations, companies or foundations interested in supporting us with some money as a retribution for giving them some credit for their donations. A practice very much used by most documentary filmmakers.

Kimsingi, mjadala naamini bado ungali unaendelea, lakini hadi hapo, tujiulize tena, je, upo umuhimu wa kuwa na huduma hii katika webu/blogi zetu? Sophia (malkia wa Bambataa) na DJ Fetty, mnauona umuhimu wa kuwa na huduma hii? Tusaidiane basi.
Share on Google Plus

About Rama Msangi

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 maoni: